Albertinum, odborný léčebný ústav, Žamberk

příspěvková organizace Pardubického kraje

 114 let (1905-2019)

ALBERTINUM, OLÚ

Za Kopečkem 353

Žamberk, 564 01

  +420 465 612 111 spojovatelka

 albertinum@albertinum-olu.cz

 datová schránka: nvnkgsg

  Ježíškova vnoučata v Albertinu

11.2.2019

Předvánoční čas je pro mnoho lidí symbolem lásky, soudržnosti a zázraků. Jsem opravdu velice ráda, že se v našem zařízení, díky mnoha hodným lidem, podařilo jeden takový velký zázrak uskutečnit. Jedná se o projekt Českého rozhlasu s názvem Ježíškova vnoučata, o kterém jste určitě již slyšeli z medií nebo od rodiny či známých. Jedná se o celorepublikový projekt, kam se dobrovolně zapojovaly domovy pro seniory a jiné sociální služby. Senioři, kteří byli zapojeni do projektu, si dle svého gusta přáli nějaký dárek či zážitek a lidé, kterým se na webu Ježíškových vnoučat dárek líbil, jej postupně realizovali.

 Dle webu www.jeziskovavnoucata.cz bylo do databáze vloženo 20 877 přání/zážitku, kde zbývá splnit ani ne jedno procento.  Na drahé dárky se udělala sbírka na portálu www.slevomat.cz, kde se koncem prosince vybralo přes 6 000 000 korun. Senioři neměli dané limity, mohli si tudíž splnit své nejtajnější přáni, které je napadlo.

Ježíškova vnoučata v Albertinu:

Projekt se spustil po půlnoci dne 12. 11. 2018 a ráno v 7:00 bylo rezervováno 13 přání. U nás v zařízení se podařilo splnit 30 přání. Zapojili se všichni senioři ze sociálních lůžek a všechna přání byla splněna. Jednalo se o věci/zážitky, které jim udělaly radost a zahřály je na srdíčku.  Je skvělé, že 17 dárků přijela Ježíškova vnoučata předat osobně, aniž by to tušila, obohatila svůj dárek ještě cennějším dárkem, a to svojí přítomností.  Klientům tak vyplnila plynoucí čas a vykouzlila úsměv na tváři. Dárci nešetřili svým časem a sršeli optimismem.  Osobní setkání, ale i zaslané dárky často vedly k slzičkám radosti.

Jednotlivá přání našich klientů byla velice rozmanitá.  Jednalo se například o kosmetické balíčky, deky, aktivizační pomůcky, jako je např.: Sensory Blocks - smyslové kostky nebo terapeutická zvířátka a panenky, relaxační masážní oleje, různé audioknihy, tematické knihy, košíky sladkého i slaného mlsání, ale i hodnotnější dárky či zážitky. Dokonce jsme tu měli dárkyni, která profesionálně zpívá a nabídla nám, že u nás v zařízení udělá koncert pro všechny klienty i plicní pacienty. Také nám přišla spousta vánočních přáníček od dětí, kterými jsme potěšili klienty a vyzdobili oddělení. Abychom si připomněli, a dokázali si představit některý z krásných momentů, přikládám stručný popis některých dárků/ zážitku:

Dětský koncert na oddělení, který uskutečnila ZŠ Lukavice, koncert dokonce děti doplnily i divadlem a vystoupením mažoretek.  

Rodinná oslava, kde dárci zajistili prostor, hudbu i občerstvení pro dvacet rodinných příslušníkům a zajistili tím krásné rodinné setkání s příjemnou atmosférou.

Masážní perličkovou vanu na nohy přijeli předat žáci 8. třídy základní školy v Hradci Králové, v čele se svojí třídní učitelkou. Předání proběhlo u stromečku na chodbě RTG, paní dokonce dostala i ozdobený Vánoční stromeček a spoustu krásných přání. Žáci se zdrželi asi půl hodiny, povyprávěli zážitky a opět jeli vlakem do Hradce Králové.

Polohovací relaxační křeslo pro seniory přišlo mezi prvními dárky. Je velice krásné a pohodlné. Paní si křeslo přála, jelikož jezdí na víkendy domů a ráda relaxuje ve svém křesle s knihou obklopená rodinou. Její původní křeslo bylo již prosezené a nízké. Paní nemohla uvěřit, že pro ni tak drahý dárek někdo zakoupil, byla velice šťastná a vděčná.

Návštěva mše svaté v okolí Žamberku, toto krásné přání jsme museli s dárkyní poupravit kvůli zdravotnímu stavu klienta. Takže pán nešel do kostela, ale kostel přišel za ním. Dárkyně měla vše perfektně připravené, domluvila návštěvu faráře místního kostela, který přinesl fotky. Na počítači měla připravenou virtuální prohlídku kostela, vytisknutých spoustu fotografií. Donesla bábovku a hodinu si všichni vyprávěli a smáli se. Klient byl nadmíru spokojen, dokonce mu dárkyně slíbila, že se nevidí naposledy a do toho kostela ho jednou vezme.

Každý dárek či zážitek byl svým způsobem kouzelný a krásný, ale nejvíc nás chytlo za srdce, když se plnilo přání naší nejstarší, 101 leté, klientky a to 101 živých růží.

Přijely je předat Kunětické hasičky, které přinesly nejen obrovský koš plný nádherných a voňavých růží, ale dokonce přinesly i dárky pro ostatní klienty. Přijely dva dny před Vánoci, přivezly cukroví a pobyly tu asi dvě hodiny. Obdarovaná klientka měla obrovskou radost a nemohla uvěřit svým očím. Růže obdivoval jak personál, tak klienti i rodiny klientů.

Ještě nám zbývá splnit poslední přání, a to gastronomický zážitek, pro pána a jeho kamarády z oddělení. Pán si objednal husu, zbytek prý nechá na dárcích. Zážitek se měl uskutečnit již 14. 1. 2019, ale bohužel pro velkou nemocnost klientů, se musel tento gastro zážitek přesunout na pozdější datum, takže se mají klienti ještě na co těšit. 

Za všechny klienty bych chtěla poděkovat, za možnost zúčastnit se tohoto krásného projektu, a v neposlední řadě poděkovat ošetřujícímu personálu sociálních lůžek, za vždy perfektní dopomoc a připravenost klientů a to hlavně aktivizačním pracovnicím Lence Pecháčkové a Daně Benešové.

 

Přikládáme alespoň některé fotografie, které zachytily krásné okamžiky štěstí a radosti. Jestli Vás tento projekt zaujal, tak navštivte webové stránky www.jeziskovavnoucata.cz, je zde mnoho emotivních příběhů a fotografií, které stojí za zhlédnutí. Je tam také možnost ještě věnovat dárek nebo zážitek.

 

Bc. Barbora Plajerová,

zdravotně sociální pracovnice